Opel Astra Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır

Motorların, hacmine oranla ve belli devirin üstüne çıktığında daha fazla güç üretmesini sağlayan sistem turbodur. Bu sistem motordaki hava akışını hızlandırmak amacıyla çalışır. Motora zengin oksijen girişiyle yakıtın daha hızlı yanması sağlanır. Kompresör ve sıkıştırma parçalarının kullanıldığı bu sistem çok narindir ve kolayca arızlanabilir. Maalesef onarım maliyeti bazen yüksek olur.

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo tam arızalandığında, uyarı ışığı yanabilir. Araç çekişten düşerken, yakıt tüketiminiz artar. Turbodan ses gelir bu durum ‘turbo ötmesi’ diye ifade edilir, bu ses blow-of sesi gibi tatlı bir ses olmaktan ziyade daha uzun süren ve anormal bir sestir. Motor yağ eksiltebilir veya turbo yağ kaçağı gözlemlenebilir. Egzozdan çiğ yakıt atılır veya mavi duman çıkar.

Turbo Westgate Arızası

Diyaframlı basınç tüpünün diyaframı yırtılabilir. Yırtılan kapakçık değiştirilmelidir. Bu kapakçık ve westgate sistemi, egzoz gazının tam güç gerektiğinde tümüyle turboya verilmesini sağlar, dolayısıyla bu sistemde kaçak olması turbonun tam verimde çalışamamasına sebep olur. Westgate sisteminde hava kaçağı olmamalıdır.

Turbo Selenoid Valf Arızası

Özellikle H kasa koduyla anılan Opel Astra marka araçlarınızda sıkça karşılaşılan ve maliyeti diğer turbo arızalarına kıyasla düşük olan bir arızadır. Marka tarafından kronik sorun olduğu kabul edilmese de fabrika çıkışlı selenoid valfinin değişmesiyle bu sorunun tekrar ettiği pek duyulmamıştır. Bu parça turbonun westgate kısmındaki basıncı ayarlayan bir vanadır. Turbo uyarısı aldığınızda aracınızı güvenli şekilde durdurup kontağı açıp kapattığınızda uyarı kayboluyorsa yüksek ihtimalle selenoid valf arızalanmıştır. Bu durumda turboyu fazla devreye sokmadan değişimi sağlamalısınız. Turbo değişiminden sonra bir müddet turboya yüklenerek kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca valf arızası halinde turbo istenen verimde çalışmadığı için otomatik vites araçlarınızda turbo devreye girdikten sonra bir üst vitese geçmeme gibi bir problem yaşayabilirsiniz.
Opel araçlarda en çok rastlanan arızalar yukarıda anlatılmıştır. Turbo aracın hassas bir parçasıdır, bozulmaya başladığını kolayca fark etmek zordur, ancak yavaş yavaş ilerleyen arızalar birden tüm turbo sistemini etkiler hale gelebilir. Bu nedenle turbonuza dikkat etmelisiniz, turbo ömrü motor ömrünü de etkiler. Soğuk motorda, turboyu devreye sokmamaya, kaliteli yağ kullanmaya, soğutma sisteminizin tam verimle çalışmasına özen gösteriniz.


7/24 SİZLERLEYİZ

Sizin için servislerimiz ...

24 Saat Destek

24 Saat Destek

Bizlere bu 0226) 825 35 55 telefon numarası üzerinden 24 saat ulaşabilirsiniz...

YOL YARDIMI

Yol Yardım Hizmeti

7/24 Yol Yardım Hizmeti için 0539 503 17 79 Numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

İletişim

İletişim

Kirazlı Sanayi Sit. 2.Yol E-2 Blok No:10 Yalova

0226) 825 35 55

mehmet@opeldamla.com