Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır;Kızdırma sistemi, araçların daha hazır bir şekilde çalışması için motorların içine yerleştirilen bir parçadır. Bu parça için araçların gösterge ekranlarında bir simge yanar. Kontağı çevirdiğiniz an yanan ışıklardan birisi de kızdırma bujisi için yanar. Şekli bir yaya benzer ve o ışık sönmeden araçların çalıştırılmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu hareket araç performansının düşmesine neden olur. Eğer bu ışık sönmeden kontağı çevirirseniz, araç daha geç çalışacaktır ya da hiç çalışmayacaktır.

Kızdırma Bujisi Arızası Belirtileri

  • Bu parça genellikle dizel araçlarda bulunur. Özellikle aracınız sabahları zor çalışıyor ya da hiç çalışmıyor ise büyük ihtimalle bu parçanın bozulmasından kaynaklanıyordur.
  • Aynı zamanda çalışsa dahi araçta vurmalı bir şekilde ya da sarsıntılı bir ses geliyor ise bu parçanın bozulmasından kaynaklanabilmektedir.

Bu gibi belirtiler motor ilk çalıştığı zaman görülse de, motor gerekli sıcaklığa ulaşmadığı zaman çalışma sistemi çok daha rahat bir şekilde işlemini gerçekleştirecektir.
  • Aracın egzoz kısmından beyaz bir dumanın çıktığı görülebilir.  

Kızdırma bujileri araç içerisinde birden fazla bulunduğu için sorun sadece birinde değil, birkaçında aynı anda yaşanabilmektedir.  
Parçada bir arıza olup olmadığı belirli bir sıralamaya göre kontrol edilmelidir:
  • Kontrolü yapmak için ilk olarak kontağın açık duruma getirilmesi gerekir.
  • Daha sonra kızdırma bujisinin sigortası kontrol edilir.
  • Ardından kızdırma bujisinin içinde bulunan röleye gerekli olan enerji yani 12 volt gelip gelmediği kontrol edilir.

Aynı işlemi kızdırma bujisi için de gerçekleştirin. Eğer bu kontrollerden birisinde herhangi bir terslik fark ederseniz, o halde kızdırma bujinizin bozulduğunu düşünebilirsiniz. Bu parça bozulursa araç çalışırken zor ve sarsıntılı bir şekilde çalışacaktır. Veya çalışma sırasında marşa daha uzun bir süre basmanız gerekecektir.

7/24 SİZLERLEYİZ

Sizin için servislerimiz ...

24 Saat Destek

24 Saat Destek

Bizlere bu 0226) 825 35 55 telefon numarası üzerinden 24 saat ulaşabilirsiniz...

YOL YARDIMI

Yol Yardım Hizmeti

7/24 Yol Yardım Hizmeti için 0539 503 17 79 Numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

İletişim

İletişim

Kirazlı Sanayi Sit. 2.Yol E-2 Blok No:10 Yalova

0226) 825 35 55

mehmet@opeldamla.com