Araba Motorundan Gelen Seslerin Sebepleri

Araba Motorundan Gelen Seslerin Sebepleri

Araba motorundan gelen seslerin sebepleri: Sürücüler arasında çok yaygın olarak duyduğumuz motordan ıslık sesi geliyor şeklindeki şikâyetler arabadaki belli sorunların habercisi olabilir. Özellikle bu ıslık sesinin gelmesinin ne zaman gerçekleştiği çok önemlidir. Çalışırken mi yoksa bir veya ikinci vites aralığında hızlanırken mi yoksa çok üst devirlerde çok yüksek ara hızlanmalarda mı bu ses geliyor bu çok önemli bir ayrıntıdır. 

Bunun tespiti çok önemlidir yoksa arabanın başka bir parçasına müdahale söz konusu olabilir. Ayrıca bazı araçlarda bu ıslık sesinin gelmesi normaldir motorun çalışma gücünden dolayı ıslık sesinin gelmesi herhangi bir arızaya sebebiyet vermemektedir ama sonradan oluşan çok fazla devam eden ve gürültü yaparak rahatsız eden bir ses ise bu bir arıza işareti olabilir.

Araba Motorundan Gelen Sesler

Özellikle turbolu araçlarda buna çok sık rastlanır. Belli bir ses oranını geçtiyse turboda da sıkıntılara sebebiyet verebilir. Islık sesinin gelmesi birçok şeyin göstergesi olabilir. Turbo borularının patlaması veya kayışların ve fanların sesi de araçta bir ıslık sesinin oluşmasına neden olabilir. Dolayısıyla burada doğru teşhis çok önemlidir.

Sürücülerden sık duyduğumuz bir diğer şikâyet ise motordan uğultu gelmesidir. Uğultuya sebebiyet veren birden çok mekanizma olabilir ve çok karmaşık bir sorundur. Tespitinde zorluk çekilebilir. Örneğin fan motoru çalıştığı zaman ve klima motoru çalıştığı zaman çıkarttığı ses ile karıştırılabilir. Bu uğultu sesleri normalde olmamakla beraber aracımız seyir halindeyken bazı uğultu sesleri olabilir. En sık rastlanan volanlardaki sorundur.

Volanlarda sorun yaşayan bir araçta bu sesler duyulabilir ama diferansiyelden de bu ses gelebilir. Kesinlikle doğru teşhis burada da çok önemlidir. Servis birçok testten geçirerek doğru sorunu elde edebilir. Sürücüler bu tür sorunların teşhisini doğru olarak belirlemeyebilirler bu yüzden işini iyi yapan ustalara veya yetkili servise gösterilmesi önemle tavsiye edilir.

7/24 SİZLERLEYİZ

Sizin için servislerimiz ...

24 Saat Destek

24 Saat Destek

Bizlere bu 0226) 825 35 55 telefon numarası üzerinden 24 saat ulaşabilirsiniz...

YOL YARDIMI

Yol Yardım Hizmeti

7/24 Yol Yardım Hizmeti için 0539 503 17 79 Numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

İletişim

İletişim

Kirazlı Sanayi Sit. 2.Yol E-2 Blok No:10 Yalova

0226) 825 35 55

mehmet@opeldamla.com