Arabanın Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarsınız

Araçlarda sıklıkla meydana gelen sorunlardan bir tanesi de arabanın yağ yakmasıdır. Arabanın yağ yakması sürücülerin güvenli bir şekilde araçları sürmelerini engellemektedir. Arabaların motorlarındaki yağ yakması motorda bulunan contaların zarar görmesi sonucu oluşur. Contalar zarar gördükten sonra mevcut olan yağ benzine karışır ve benzinde karışan yağ motorda yanar. Bu durum sürücülerin konforlu bir şekilde araç sürmelerini ve sürüş güvenliğini olumsuz bir şekilde engellemektedir. Bu yüzden araçlarda yağ yakması gibi bir sorun ile karşılaşıldığında aracın bir an önce rektifiye edilmesi gerekir. Çünkü araç yağ yakmaya başladığında motordaki yağ miktarı büyük ölçüde azalır. Bu durum kısa bir sürede çözülmez ise motora bağlı olan parçalar giderek aşınır ve son olarak motorun yatak sarması gibi ciddi sorunlara neden olur. Yağ yakması erken müdahale edildiğinde büyük hasarlara neden olmaz ancak fark edilmeyip müdahale edilmez yatak sarması gibi maliyeti yüksek arızalara neden olabilir. 
Arabanın yağ yakması sorunu anlamanın birkaç tane yolu bulunur. Araçta oluşan belirtiler aracın yağ yakıp yakmadığının göstergesidir. Araçların motorlarının yağ yaktığını anlamanın en iyi yolu egzozdan çıkan gazlardır. Egzozdan çıkan gazların rengi aracın yağ yakıp yakmadığını gösterir. Egzozdan çıkan gazın rengi mavi, lacivert ya da siyah renkte ise araç kesinlikle yağ yakıyor demektir. Günümüzdeki araçlarda yağ yakması sonucu egzozlardan çıkan gaz rengi genellikle mavi duman ile çıkar.

Arabanın yağ yakması arızasını anlamanın başka bir yolu ise motorun yağının kontrol edilmesi ile anlaşılabilir. Motor yağında bir eksilme oluyorsa aracın yağ yaktığını düşünebilirsiniz. Bu durum direkt olarak motorun yağ yaktığı anlamına gelmez. Motor yağı herhangi bir sebepten dolayı eksilmiş de olabilir. Araçlarda yağ yakımı ciddi bir sorundur. Bu yüzden yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi bir tanesi meydana geliyorsa aracın kenara çekilip yağ yakıp yakmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bu sorun oluştuğunda bir an önce servise gidilmesi gerekir. Aksi halde araçlarda ileriki zamanlarda daha büyük sorunlar oluşabilir ve bu arızalar için yüksek maliyetler ödenmesi gerekebilir.

7/24 SİZLERLEYİZ

Sizin için servislerimiz ...

24 Saat Destek

24 Saat Destek

Bizlere bu 0226) 825 35 55 telefon numarası üzerinden 24 saat ulaşabilirsiniz...

YOL YARDIMI

Yol Yardım Hizmeti

7/24 Yol Yardım Hizmeti için 0539 503 17 79 Numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

İletişim

İletişim

Kirazlı Sanayi Sit. 2.Yol E-2 Blok No:10 Yalova

0226) 825 35 55

mehmet@opeldamla.com